ניווט בים סוער_ תפקידו של ייעוץ עסקי בניהול משברים עסקיים

ניווט בים סוער: תפקידו של ייעוץ עסקי בניהול משברים עסקיים

על מה נדבר במאמר זה?

ללא קשר לגודלם ולתעשייה בהם הם פעילים, עסקים אינם חסינים למשברים. לעיתים, מספיק אירוע בלתי צפוי כדי להסיט את העסק לנתיב מסוכן של הישרדות. ממשבר כלכלי, משבר עסקי יכול להיגרם בצורות מסיבות שונות בשל חוסר יעילות, שגיאות אסטרטגיות, או פגיעה במוניטין. במצב של משבר עסקים לעיתים פונים ליעוץ עסקי לחברות כדי להציל את המצב. במאמר זה, נסביר כיצד ייעוץ עסקי יכול לשמש כחבל הצלה לעסקים הנמצאים בעין הסערה.

ייעוץ עסקי להבנת משברים עסקיים

לפני שאנו מתעמקים בתפקיד של ייעוץ עסקי בניהול משבר, חשוב להבין מהו משבר עסקי. כל מצב או אירוע שמאיים על היציבות של עסק, מפר את התפעול הרגיל שלו ומסכן את העתיד שלו, ניתן להגדירו כמשבר עסקי .

ההשפעות של משבר יכולות להיות הרבה מעבר להפסדים כלכליים מיידיים. הם יכולים לגרום לפגיעה אנושה במוניטין של החברה, להוריד את מורל העובדים, לפגוע בקשרים עם הלקוחות או  להחליש ואף לבטל את היתרון התחרותי. לכן, ניהול משבר מוצלח אינו מתייחס רק לשליטה בנזק המיידי, אלא גם מצריך נקיטת פעולות להבטחת העתיד של העסק.

ייעוץ עסקי לזיהוי המשבר

אמנם משבר יכול להתפרץ באופן בלתי צפוי, אך לעיתים קיימים סימני אזהרה מוקדמים שחשוב לזהותם. חלק מהסימנים המוקדמים שיכולים לרמוז על משבר מתקרב הם” הפסדים כלכליים בלתי מוסברים, הפסקות תפעול תדירות, כתבות שליליות בתקשורת, תלונות רבות של לקוחות, רמת תחלופה גבוהה של עובדים. בזמן משבר עסקי, מומלץ להעזר בחברת ייעוץ עסקי המתמחה במצב שכזה.מומחים לייעוץ עסקי הם מנוסים ומאומנים בניתוח עסקים מנקודת מבט אובייקטיבית, ויכולים לזהות בעיות נסתרות ואיומים אפשריים. באמצעות זיהוי משבר בשלביו המוקדמים, עסקים יכולים למנוע נזק משמעותי ולהתחיל במאמצים לתיקון המצב.

תפקיד ייעוץ עסקי בזיהוי משברים

יועצים עסקיים משתמשים במגוון כלים ומתודולוגיות כדי לאבחן במדויק את בריאות העסק. הם מבצעים בחינה מעמיקה של הדוחות הכלכליים של החברה, תהליכי העסק, מיקום בשוק, משוב של לקוחות, ורמת שביעות הרצון של העובדים, כדי לזהות בעיות אפשריות. הם לא רק מתמקדים בנתונים מוחשיים, אלא גם מתחשבים בגורמים איכותיים כמו תרבות החברה, יעילות המנהיגות, ומגמות השוק. באמצעות גישה מקיפה שכזו, הם יכולים לגלות משבר עוד בטרם סימניו נראים במדדים העסקיים המסורתיים.בנוסף, לייעוץ עסקי יש ניסיון מגוון בתעשייה, שנותן ראיה מערכתית רחבה של בעיות העסק. מומחים לייעוץ עסקי יכולים ללמוד מהקבלה לפרויקטים קודמים ולזהות דפוסים שגורמים פנימיים בחברה עשויים להתעלם מהם בשל החשיפה המוגבלת שלהם.

ייעוץ עסקי להתמודדות עם המשבר

תוכנית חירום

כאשר סף המשבר כבר נחצה, חייבים לבצע מהלך מהיר וממוקד. חברת ייעוץ עסקי מנוסה בניהול משברים יכולה לסייע בהכנת תוכנית חירום מקיפה. מומחים לייעוץ עסקי יכולים למזער את הנזק הכלכלי, לשקם את אמון הלקוחות והשוק, להחזיר את מורל העובדים, וכן להגן על המוניטין של החברה. תוכנית החירום תכלול אסטרטגיות להתמודדות עם הבעיות, דרכים לשפר את המצב, ואף פעולות כיצד למנוע התפרצות נוספת של המשבר בעתיד.כמו כן, התוכנית תכלול הצעות לשינויים בגישת הניהול, במדיניות החברה, או אף במוצרים ובשירותים שהחברה מציעה.

מיקוד המשאבים

אחד האתגרים המרכזיים במשבר הוא תזמון של הפעולות, לכן לעסקים במשבר אין יותר מדי זמן והם חייבים לפעול כמה שיותר מהר כדי לחפש את הפתרון למצב. חברת ייעוץ עסקי מסייעת להנהלה הבכירה לקבוע איך ואיפה למקד משאבים בצורה הכי יעילה לפתרון המצב. מומחים לייעוץ עסקי יכולים להמליץ לחברה להתרכז בתחומים שיש להם את ההשפעה הגדולה ביותר על החברה, או לחילופין, להתרכז התחומים שהם הכי רלוונטיים לשיפור האמון של הלקוחות. בכך, הם עוזרים לחברה להתמקד במה שחשוב באמת, ולא להתפזר במגוון חזיתות רחב.

שלבים לפיקוח ומדידה

אחרי שתוכנית החירום מוכנה ומאושרת על ידי  הנהלת החברה, יש ליישמה ולהכין מנגנונים למדידת התקדמותה. יועצים עסקיים מסייעים בהגדרת מערכות ממוחשבות, מדדים, וכלי מעקב אחריים, שיאפשרו להעריך את הצלחת התוכנית וכן לבצע תיקונים והתאמות תוך כדי תנועה במהלך הדרך. הם יכולים להמליץ על מטרות SMART (ספציפיות, ממוחשבות, ניתנות להשגה, רלוונטיות, וכאלה שיש להן מסגרת זמן), לאפשר למנהלים להעריך תוצאות כדי שניתן יהיה לבצע שינויים מהירים כשצריך.

ייעוץ עסקי למהפך ארגוני אחרי המשבר

אימוץ שינויים ארגוניים

התגובה המיידית למשבר היא חיונית, אך כדי להבטיח שהחברה לא תיכנס למשבר נוסף, ייתכן שיידרש שינוי ארגוני מקיף. מומחי ייעוץ עסקי יכולים לזהות ולהציג את הבעיות שגרמו למשבר, ולהציע שינויים ארגוניים שיכולים להסיר את הבעיות הללו באופן מוחלט. בנוסף, הם יכולים לסייע באימוץ תרבות ארגונית חדשה, להציע שינוי במדיניות, או שיפור במערכות ותהליכים. כמו כן, הם יכולים גם לסייע בהכשרה של הצוות ולהסביר את השינויים הנדרשים, וזאת כדי להבטיח שהעובדים מבינים את הדרך החדשה ומאמצים אותה.

יישום חדשנות

המשברים מציעים לעיתים הזדמנות לחברה לחדש ולשפר את הדרך שבה היא מנהלת את העסק שלה. מומחי ייעוץ עסקי יכולים להציע רעיונות חדשניים, ולסייע לחברה להטמיע את החדשנות בתרבות שלה. הם יכולים להציע שיטות ומגמות חדשות, כמו אימוץ טכנולוגיות חדשות, שיתופי פעולה עם גורמים חיצוניים ושיפור התהליכים, וזאת כדי לסייע לחברה להתעלות מעל המשבר ולהגיע למצב שבו היא עסק מתקדם ומוביל שוק.

ניתוח ולמידה

לאחר המשבר, יש לנתח את הפעולות לזהות מה עבד ומה לא, ושאת כדי ללמוד ולהסיק מסקנות על איך אפשר למנוע חזרה על אותן טעויות בעתיד. מומחי ייעוץ עסקי יכולים לבצע ניתוח נתונים של המשבר, ולעזור להכין דוחות המציגים את הלקחים שהופקו ממנו. כמו כן, הם יכולים לעזור לחברה להפוך את הניסיון הקשה להזדמנות כדי ללמוד, להתקדם, ולהתחזק לעתיד.

שלבים בתהליך הייעוץ העסקי

תיאום ציפיות

התהליך מתחיל עם תיאום ציפיות בין החברה לחברת ייעוץ עסקי. בשלב זה, הצדדים מגדירים את המטרות של הייעוץ, מתאמים ציפיות ומגדירים את ההסכם של הייעוץ. זה מסייע להבטיח ששני הצדדים מכוונים אל אותם המטרות ומבינים את התהליך.

סקירה מקיפה

בשלב זה היועץ העסקי מבצע סקירה מקיפה של החברה. במהלך הסקירה, היועץ יבחן את מגוון התחומים, כולל המצב הכלכלי של החברה, מבנה הארגון, תרבות החברה, התהליכים, המוצרים והשירותים שהחברה מציעה.

תוכנית פעולה

לאחר מכן, היועץ העסקי מכין דוח מקיף שמתאר את הבעיות וההזדמנויות שנמצאו במהלך הסקירה. הדוח מציג גם תוכנית פעולה מפורטת לשיפור המצב, הכוללת מטרות, צעדים מפורטים, וכלים למדידה של התקדמות.

הכשרה ויישום

לאחר מכן, היועץ העסקי מסייע לחברה ליישם את התוכנית. זה יכול לכלול הכשרת הצוות, עזרה בהכנת מערכות ותהליכים חדשים, וסיוע בניהול השינוי.

מעקב ותיקונים

לבסוף, היועץ עוזר לחברה לבחון את התקדמות התוכנית, ולבצע תיקונים במידת הצורך. זה מבטיח שהתוכנית מתקדמת לכיוון הנכון ומספקת את התוצאות הנדרשות.

חשיבותו של ייעוץ עסקי בתהליך

ראיה מערכתית רחבה

בזמן משבר, ניתן להרגיש כי העסק נתקע במציאות קשה וקיומית. היכולת לראות את התמונה הגדולה, להבחין במגמות הרחבות יותר ולחזות את העתיד היא חיונית. מומחי ייעוץ עסקי הם בעלי ראייה מערכתית רחבה ובעלי ניסיון במגוון רחב של תרחישים של משברים וחוויות שינוי, מה שהופך אותם למקור חיוני של תובנות והשראה.

ניתוח מקצועי

במצב של משבר עסקי החשיבות של יכולת ניתוח מקצועית לא תסולא בפז.. מומחי ייעוץ עסקי מיומנים בניתוח נתונים והכרת הבעיות המרכזיות, ויכולים לתת תמיכה באופן מקצועי וחסר פשרות בתקופה שבה החברה עלולה לא להיות ממוקדת בבעיות המרכזיות שלה.

מניעת התנגדות

שינוי הוא תהליך מורכב הגורם בדרך כלל להתנגדות של חלק מהגורמים המעורבים. מומחי ייעוץ עסקי מתמחים בניהול שינויים ארגונים, ויודעים איך לעמוד בהתנגדויות המתעוררות במהלך תהליך השינוי. הם מסייעים בהכנת הצוות לשינויים, מספקים תמיכה מנטלית, ומציעים כלים למניעת התנגדות.

אישור חיצוני

לעיתים, חשיבות היועץ העסקי מתבטאה גם בכך שהוא מספק אישור חיצוני לשינויים שמנהל החברה מעוניין לבצע. האישור של היוע נותן תוקף מקצועי, מוסיף אמינות, ולעיתים נותן למנהל החברה את הביטחון שהוא צריך.

הכדאיות של ייעוץ עסקי

כמובן, להשקעה בייעוץ עסקי יש גם עלות שיכולה להיות גבוהה. לכן חשוב להבין את העלויות ולהתאים את השירות לצרכים של החברה. אם החברה נמצאת במשבר כלכלי, הנהלת החברה יכולה להרגיש שהוצאה נוספת אינה מתאימה למצב, לכן כדי לקבל החלטה מושכלת בעניין יש לקחת בחשבון גם את התשואה הצפויה מההשקעה בייעוץ עסקי. אם הייעוץ העסקי מביא לתוצאות, אז ההשקעה משתלמת. במילים אחרות, אם הייעוץ מוביל לשיפורים שמביאים להכנסות גבוהות יותר, לחיסכון בהוצאות, או לשיפורים במוצרים או שירותים של החברה, אז ההשקעה בייעוץ עשויה להיות משתלמת מאוד.  על פי סקרים ומחקרים, חלק נכבד מהעסקים שעברו ייעוץ עסקי דיווחו על שיפורים משמעותיים בביצועי החברה, וברוב המקרים, ההשקעה השתלמה בהתחשב בהחזרים הכלכליים שהושגו. אבל, חשוב לזכור שלא כל תהליך ייעוץ מוביל לתוצאות מידיות. לעיתים, תהליכי השינוי והשיפור יכולים לקחת זמן, ולכן יש לקחת בחשבון גם את העלות של הזמן שלוקח לראות את התוצאות.

סיכום ומסקנות לייעוץ עסקי לטיפול במשברים

בתקופות משבר, התמדה, גמישות והיכולת להפנים שינוי הן מרכיבים חיוניים להצלחה בהישרדות. ייעוץ עסקי מספק מענה מקצועי ומעשי לחברות שנמצאות במשבר, בעזרת ראייה מערכתית רחבה, כלים ניהוליים ועסקיים וידע מגוון מומחים לייעוץ עסקי יכולים לשמש כשותפים לתהליך השינוי, להעניק תמיכה ולעזור להניע את הארגון קדימה. בהתחשב בעלות גבוהה שיכולה להיות לייעוץ עסקי בזמן משבר , חשוב למדוד את ההשקעה מול התוצאות המצופות, תוך התחשבות בשיפורים וביכולת ההתמודדות עם משבר שתאפשר לחברה לצאת חזקה וחסונה יותר מהמשבר. בעולם העסקים של המאה ה-21 המתמודד עם שינויים ואתגרים גדולים,חברות ייעוץ עסקי משמשות כמשאב תמיכה שנועד לתת מענה לאתגרים שהעסקים עומדים בהם.

ברלין ייעוץ עסקי – המומחים באסטרטגיה לטיפול מוצלח במשבר עסקי

אם אתם מחפשים חברת ייעוץ עסקי שתעזור לכם לממש את מלוא הפוטנציאל העסקי של עסק החלומות שלכם, ולספק לכם במקצועיות ובאמינות פתרונות חכמים ויצירתיים כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, הגעתם למקום הנכון!

ברלין ייעוץ עסקי הינה חברת ייעוץ עסקי מהמובילות בישראל המספקת שירותי ניהול וייעוץ עסקי בשיטה ייחודית הנקראת מנוע התנופה העסקי, ליזמים, בעלי עסקים ומנהלים.

מתוך מקום של שליחות וכדי לעזור ליזמים ובעלי עסקים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם, אריה ברלין, יועץ עסקי בכיר, מנטור עסקי, בעלים ומנכ”ל ברלין ייעוץ עסקי לקח את כל הידע והניסיון המעשי שצבר במהלך עשרות שנות ניסיון בעולם העסקים הישראלי והבינלאומי ופיתח שיטה חדשנית, ייחודית ואפקטיבית עבור עסקים בשוק הישראלי בשם מנוע התנופה העסקי, באמצעותה הצליח להוביל עסקים, חברות,יזמים ומנהלים רבים להגיע לשינוי, פריצה, צמיחה, הצלחה אישית ועסקית מרשימה ביותר.

פתרונות חכמים של ייעוץ עסקי עם ערך מוסף

שירותי הייעוץ עסקי שלנו ניתנים בצורה מודולרית ומותאמים אישית וספציפית לצרכים והמטרות הייחודיות של כל לקוח. כמו כן אנחנו מלווים את התהליך העסקי מקצה לקצה, משלב התכנון ועד שלב היישום, והכל במטרה להשיג את התוצאות הנדרשות.

להלן שירותי הייעוץ העסקי בהם אנו מתמחים ומספקים ללקוחותינו – יזמים, בעלי עסקים ומנהלים הרוצים לפתח ולקדם את עצמם ואת העסק שלהם לשגשוג, צמיחה ווהצלחה:

 • ייעוץ עסקי בתחום שיווק ומכירות ליצירת צמיחה בהכנסות
 • ייעוץ עסקי בתחום שיפור וייעול תהליכים תפעוליים להגדלת הרווחיות
 • ייעוץ עסקי בתחום אסטרטגיה ליצירת פריצה עסקית
 • ייעוץ עסקי בתחום בניית מוניטין ומיתוג של העסק
 • ייעוץ עסקי בתחום בניית תוכנית עסקית אפקטיבית שתשיג תוצאות
 • ייעוץ עסקי בתחום ניהול כספים וגיוס מקורות מימון
 • ייעוץ עסקי בתחום ייעוץ כלכלי לניהול חכם של העסק
 • ייעוץ עסקי בתחום ארגוני ומשאבי אנוש להנעת עובדים
 • ייעוץ עסקי בתחום הטמעת מערכות עסקיות ויישום אוטומציה
 • ייעוץ עסקי בתחום ליווי בהקמת עסקים חדשים וחברות סטארט אפ
 • ייעוץ עסקי בתחום הערכות שווי וליווי בתהליכי קניה ומכירה של עסקים
 • ייעוץ עסקי בתחום מנטור עסקי להעצמת כישורי ניהול ומנהיגות
אריה ברלין , מנכ"ל ברלין ייעוץ עסקי, יועץ עסקי ומנטור עסקי עם ניסיון של מעל 25 שנה

אריה ברלין – יועץ עסקי בכיר בעל ניסיון של 25 שנה

אריה ברלין, מנכ”ל ומייסד של חברת ברלין ייעוץ עסקי,  מחברות ייעוץ עסקי המובילות בישראל, הינו יועץ עסקי ומנטור עסקי בעל יותר מ – 25 שנות ניסיון מעשי בעולם היזמות והעסקים. אריה הינו בעל תואר ראשון (B.A) בכלכלה וראיית חשבון ותואר שני במנהל עסקים (M.B.A) עם התמחות בשיווק ומימון. כמו כן, אריה הינו יוצא פירמת הייעוץ הבינלאומית EY ובמהלך הקריירה העסקית שלו היה מעורב בהקמה וניהול של עסקים וסטארטאפים מצליחים רבים, וכן כיהן בתפקידים בכירים כמנכ״ל וסמנכ״ל בתחומים מגוונים של: שיווק ומכירות, כספים, תפעול ופיתוח עסקי, והוביל חברות לפריצה, צמיחה והצלחה עסקית, גיוסי הון, הנפקות ואקזיטים מרשימים ביותר.

שיתוף

הגיע הזמן שתעשו צעד קדימה לשינוי כדי להשיג את הפריצה האישית והעסקית שלכם ואנחנו מוכנים לצאת למסע המרגש הזה ביחד איתכם!
אז למה אתם מחכים, נא מלאו עכשיו את הפרטים בטופס לקביעת פגישת ייעוץ ואבחון אישית ללא עלות והתחייבות עם אריה ברלין, היועץ העסקי שיוביל אתכם לתוצאות הטובות ביותר >>>

פגישת ייעוץ ללא תשלום

השאירו פרטים עכשיו!

קראו עוד

פגישת ייעוץ ללא תשלום

השאירו פרטים עכשיו!

פגישת ייעוץ ללא תשלום

השאירו פרטים עכשיו!
דילוג לתוכן